Dijital Görseller Oluşturmada En Başarılı 5 Yapay Zekâ Uygulaması

Yapay zekâ, hayatımızın hemen her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Üretim, sağlık, finans gibi sektörlerde birçok sürece dâhil edilen yapay zekâ teknolojisi, yeni bir kullanım alanıyla daha kullanıcıları selamlıyor. Dijital tasarım alanında öne çıkan bazı uygulamalar, ortaya koydukları başarılı sonuçlarla adından söz ettirmeyi başarırken çok sayıda kullanıcının da ilgisini çekti. Metaverse ve NFT kavramlarının da hayatımıza girmesiyle popülerlik kazanan dijital tasarım, yapay zekânın bu alanda gelişmesiyle daha dikkat çekici bir boyut kazandı. Peki yapay zekâ ile üretilen görseller sanat değeri taşıyor mu? Hangi yapay zekâ uygulamalarını kullanabiliriz gelin hep birlikte inceleyelim.

 

İşte sizin için seçtiğimiz birbirinden başarılı 5 yapay zekâ uygulaması:

1) DALL-E 2

Listemizin başında OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka ile görsel oluşturma uygulaması DALL-E 2 yer alıyor. DALL-E 2, insana benzer metinler üretmek için makine öğreniminden faydalanan ve son teknoloji bir dil modeli olan GPT-3’ü kullanıyor. Uygulama, yalnızca birkaç dakika içerisinde son derece gerçekçi görüntüler oluşturmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca sahip olduğu anlaşılır arayüzüyle de kullanıcılara hoş bir deneyim sağlıyor.

Yapay zeka fotoğraf oluşturma uygulaması DALL-E 2’nin sunduğu araçlardan boya fırçası, uygulamanın öne çıkan noktalarından biri olabilir. Görüntünüze gölgeler, vurgular eklemenize olanak sağlayan DALL-E 2, birden çok katmanla karmaşık görüntüler oluşturabilmenize imkân veriyor. Ücretsiz sürümüyle kullanıcılarını karşılayan DALL-E 2’nin ayrıca gelişmiş sürümleri de var. DALL-E 2’ye buradan ulaşabilirsiniz.

 

2) Midjourney

Sıradaki uygulamamız Midjourney. Kendisi, bir anlık ileti uygulaması olan Discord’un içerisinde çalışıyor. Gerçek bir sanat yarışmasında insanlara karşı yarışıp kazanan Midjourney’e görselleştirmek istediğiniz şeyleri basitçe anlatmanız yetiyor. O sizin için harika görseller hazırlayıp beğeninize sunacaktır. Biz de Görmeye Hazır Olun: 2023’te Beklenen Teknolojik Gelişmeler başlıklı yazımızın görsellerini bu uygulama ile oluşturmuştuk. Midjourney’in yarattığı ilgi çekici görselleri görmek için yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz deneme seçeneğiyle sanatını irdelemenize olanak sağlayan yapay zeka görsel oluşturma uygulaması Midjourney, gerçekçi görseller oluşturmaktan ziyade benzersiz yağlı boya çalışmalarıyla yeteneklerini sergiliyor. Ayrıntılardan hoşlanıyorsanız başından kalkmak istemeyeceksiniz. Öte yandan Discord ile entegre çalışması dolayısıyla uygulamayı kullanmaya başlamak için bir dizi işlem yapmanız gerekiyor. Bilmeyenler için Discord, yazılı, sesli ve görüntülü sohbet imkânı sağlayan bir iletişim uygulamasıdır. Discord’u kullanabilmek için ise öncesinde üye olmalısınız. Kullanıcılardan bu konuda eleştiri alan Midjourney, yine de yaratıcı görselleriyle beğeni toplamaya devam ediyor. Midjourney sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

3) NightCafe

Listedeki bir diğer yapay zekâ uygulamamız ise NightCafe. Benzerleri içerisinde önde gelen isimlerden olan yapay zeka fotoğraf oluşturma uygulaması NightCafe, diğerlerine göre daha fazla algoritmaya ve seçeneğe sahip olmasıyla biliniyor. Ürettiğiniz içeriklerin sahipliğini de alabildiğiniz uygulamayı kullanmak acemiler için bile çok kolay görülüyor.

NightCafe’nin bir diğer özelliği ise taranmış ya da gerçek hayatta çekilmiş fotoğraflar ile eserler üretebilen güçlü bir görüntü tanıma aracına sahip olmasıdır. Ayrıca içerisinde barındırdığı algoritmalar sayesinde farklı tarzlarda çalışmalar yapmayı da mümkün kılıyor. Deneme sürümüyle kullanıcıları karşılayan NightCafe’nin gelişmiş seçenekleri de mevcut. NightCafe’yi buradan deneyebilirsiniz.

 

4) Deep Dream Generator

Sıradaki yapay zekâ uygulamamız Deep Dream Generator, gerçekçi görüntüler oluşturmanıza imkân sağlayan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Milyonlarca görüntüyle eğitilmiş bir algoritmaya sahip olan Deep Dream, kullanıcılarına kolay bir kullanım sunuyor. Diğer uygulamalardan farklı olarak ise başlangıçta bir görüntü yüklemenizi istiyor.

Deep Dream, görselinizi yükledikten sonra üç stil seçeneğinden birini seçmenizi istiyor. Çalışmak istediğiniz stili seçtikten sonra görselinizin ön izlemesini de görebiliyorsunuz. Bünyesindeki farklı boyama tekniklerinden faydalanarak zamandan ve mekândan bağımsız, yaratıcı görüntüler oluşturabilirsiniz. Ücretsiz sürümüyle kullanıcılarını karşılayan Deep Dream, gelişmiş seçenekleriyle farklı imkanlar sunuyor. Deep Dream Generator’e buradan ulaşabilirsiniz.

 

5) WOMBO Dream

NFT üreticileri için tasarlanmış WOMBO Dream de listemizde yerini alıyor. NFT oluşturucu uygulamalar arasında üst sıralarda gösterilen WOMBO Dream, gerçeküstü tasarımlar yapmanıza olanak sağlıyor.

Yapay zeka ile görsel oluşturma uygulaması WOMBO Dream, mevcut fotoğrafları çizgi film veya tablo görünümünde tasarlayabiliyor. Ayrıca bünyesindeki karmaşık algoritmasıyla sözcükleri de benzersiz sanat eserlerine dönüştürebiliyor. Ücretsiz olarak kullanıma sunulan uygulama, çeşitli sanat stilleri içerisinden seçim yapmanızı da mümkün kılıyor. WOMBO Dream’i buradan deneyebilirsiniz.

 

Yapay zekâ sanatçılığı mümkün mü?

Yapay zekâyla üretilen dijital tasarım ürünleri, tartışmaları da beraberinde getirdi. Yapay zekâ ürünü tasarımların sanat değeri taşıyıp taşımadığı hakkında ikiye ayrılan uzmanlar, uzunca bir süre bu konuyu tartışmaya devam edecek gibi gözüküyor. Yapay zekânın sanat eseri üretemeyeceğini çünkü empati yeteneğinden yoksun olduğunu savunan görüşe karşı bu ürünlerin sanat değeri taşıyabileceği görüşü de varlığını sürdürüyor.

Yapay zekâyla üretilen dijital tasarım ürünleri, tartışmaları da beraberinde getirdi. Yapay zekâ ürünü tasarımların sanat değeri taşıyıp taşımadığı hakkında ikiye ayrılan uzmanlar, uzunca bir süre bu konuyu tartışmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yapay zekanın her alanda kullanımı oldukça genişledi ve hayatımızın birçok alanında önemli katkılar sağlıyor. Garanti BBVA olarak bu teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak için yapay zekâ destekli çözümler geliştiriyoruz. Bu doğrultuda, Akıllı Asistan Ugi ile yapay zekâ kullanımını bizler de sağlıyoruz.

Yapay zekâ uygulamaları üzerine tartışmalar sürerken ortaya çıkan çalışmalar ilgi çekmeye devam ediyor. Yapay zekânın kullanıldığı başka alanları da merak ediyorsanız sizi “Yapay Zekânın Sesi: Mobil Asistanlar ve Özellikleri” yazımıza bekliyoruz.

Etiketler:
  • Yapay Zeka