50/30/20 Kuralı ile Bütçenizi Daha İyi Yönetin

Bütçemiz ne olursa olsun pek çoğumuz aynı anda hem ihtiyaçlarımızı gidermeyi hem de hayallerimizi gerçekleştirmeyi istiyoruz. Tasarruf yaparken, birikim hedefleri belirlerken isteklerimizden vazgeçmek zor gelebiliyor. O zaman bütçe planlaması için oldukça pratik kabul edilen, “Nasıl para biriktirilir?” sorusuna doyurucu bir cevap olan 50/30/20 Kuralı’na kulak verelim.

 

Harvard Hukuk Fakültesi Profesörü Elizabeth Warren’ın geliştirdiği 50/30/20 kuralı, bütçemizi üç kategoriye göre ayırır: İhtiyaçlar (zorunlu harcamalar), istekler (kişisel harcamalar) ve tasarruf (birikimler). Formüldeki her bir sayısal değer bu kategorilere ayrılacak gider yüzdesini ifade eder. Peki bütçemizi bu kurala göre nasıl planlarız? Para biriktirme hedeflerimize bu yöntemle nasıl ulaşırız? İhtiyacımız olan tüm bilgiler bu videoda!

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Etiketler:
  • Finansal Sağlık

  • Bütçeleme